نکات قبل و بعد کاشت مو

 

عمل کاشت مو همانند دیگر روش ها به منظور نتیجه گیری مناسب و ایده آل نیاز به رعایت برخی نکات در قبل و بعد از انجام آن دارد. ما در این مقاله سعی کرده ایم نکات جامع و کلی که می بایست قبل و بعد از انجام کاشت مو انجام دهیم را توضیح دهیم تا با اطلاع کامل و انجام آن ها پیوند مو به صورت اصولی و ایده آل صورت پذیرد.


توصیه های قبل از کاشت مو

به منظور انجام صحیح و اصولی کاشت مو قبل از هر چیز می بایست مشاوره های لازم با شما انجام گیرد. به همین منظور متقاضی قبل از کاشت مو می بایست به کلینیک مورد نظر خود مراجعه نماید و مشاوره های لازم توسط پزشک متخصص به او داده شود. از جمله مواردی که طی این جلسه درباره آن صحبت خواهد شد عبارتند از:

• معرفی طرح کلی نحوه درمان

• بررسی میزان و جنس مو بیمار

• آزمایشات مورد نظر پیش از کاشت مو


طی مراجعه حضوری شما در جلسه پیش از انجام کاشت مو نیاز به تجویز دارو نمی باشد اما داروهایی که فرد مورد استفاده قرار می دهد را می بایست با خود به همراه داشته باشد و توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گرفته شود. این کار به منظور عدم تداخل دارویی و همچنین مشکلات احتمالی که در کاشت مو تاثیر گذار خواهد بود انجام می گیرد.همچنین طی این جلسه فرد متقاضی می تواند هرگونه سوالی که درباره کاشت مو و مراحل مختلف آن دارد را با پزشک در میان بگذارد.

مراقبت های قبل از کاشت مو


پس از انجام مشاوره در این جلسه پزشک متخصص نکات مهم قبل از کاشت مو را به فرد ارائه خواهد داد که به طور کلی مهم ترین این نکات عبارتند از:

✔ چنانچه فرد قصد انجام کاشت مو به روش FUT را داشته باشد می بایست موهای خود را تراشیده و طول آن حداکثر به 3 سانتی متر برسد.علاوه بر این در این روش کاشت مو بیمار می بایست هرگونه ورزش های کششی را به مدت یک ماه قبل از کاشت مو متوقف سازد.

✔ برای افرادی که قصد انجام کاشت مو به روش FUE را دارند در روز انجام پیوند مو می بایست موهای خود را از ته کوتاه نمایند ( نمره صفر)

✔ بیمارانی که قبل از کاشت مو اقدام به مصرف داروی روگین یا Regaine نموده اند 24 ساعت قبل از عمل می بایست استفاده از آن را متوقف سازند.

✔ استفاده از روش های جلوگیری از ریزش مو ( روشهای مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا یا FDA ) با مشورت پزشک مانعی نخواهد داشت.

✔ استفاده از هرگونه ویتامین و داروهای مکمل غذایی طی 7 روز پیش از انجام کاشت مو ممنوع می باشد.

✔ داروی آلوپورینول 300 میل توسط پزشک به شما تجویز می شود که این دارو را در شب پیش از انجام کاشت مو می بایست مصرف نمایید. پس از استفاده از این دارو بهتر از اقدام به استراحت نموده و محل اقامت خود را تا فردا به منظور کاشت مو ترک ننمایید.

✔ مصرف دخانیات و الکل 2 روز قبل از انجام کاشت مو ممنوع می باشد.

✔ در صبح روزی که قصد انجام پیوند مو را دارید از وعده صبحانه مناسب و مقوی استفاده نمایید.

✔ به منظور انجام کاشت مو فرمی توسط کلینیک به شما داده خواهد شد که شامل اطلاعات کاملی از این عمل می باشد. بهتر است شرایط نوشته شده در این فرم را به دقت مطالعه نمایید.

✔ پیش از انجام کاشت مو هرگونه موضوع یا مشکلی را می توانید با پرستار کلینیک در میان بگذارید.

✔ استفاده از لباسی مناسب و آزاد در روز انجام کاشت مو می تواند بهترین نوع پوشش برای شما باشد.


نکات اشاره شده از جمله نکات کلی این عمل می باشد و ممکن است بنا بر روش کاشت مو و یا سایر عوامل تجویزات دیگری توسط پزشک به شما داده شود.


حال که با نکات کلی پیش از کاشت مو آشنا شدید توصیه های بعد از انجام کاشت مو را به شما معرفی می نماییم.

مراقبت های بعد از کاشت مو


توصیه های بعد از کاشت مو

با توجه به ظریف یودن نوع عمل پیوند مو نیاز به رعایت برخی نکات به منظور نتیجه نهایی مطلوب ضروری است. این نکات عبارتند از:

✔ استفاده از هرگونه نوشیدنی الکلی به دلیل رقیق شدن خون و احتمال خونریزی تا 72 ساعت بع از عمل ممنوع می باشد.

✔ علاوه بر این مصرف ویتامین ، داروهای ضد انعقاد همچون آسپرین ، ایبوبروفن و... تا 72 ساعت بعد از کاشت مو ممنوع بوده و به منظور رفع سردرد احتمالی پس از کاشت مو می توان از آرام بخش هایی همچون استومینوفن و... ( با مشورت پزشک) استفاده نمود.

✔ برخی از پزشکان به منظور سرعت بخشی بهبودی زخم در محل کاشت اسپری مخصوصی به نام گرفت سایت  Graftcyte تجویز می نمایند که می توان از آن به مدت 4 تا 6 روز پس از انجام عمل در ناحیه کاشت استفاده کرد.

✔ داروهای مختلفی ممکن است پس از انجام پیوند مو برای متقاضی توسط پزشک تجویز گردد که می بایست بر اساس زمان بندی مشخص شده از آن ها استفاده نمود. داروهایی همچون پردنیزون (داروی جلوگیری از تورم) ، آنتی بیوتیک ( جلوگیری از عفونت احتمالی در محل جراحی) ، انواع مسکن ها و...

✔ انجام تحرک و ورزش های سنگین همچون دویدن ، استفاده از وزنه ، دوچرخه سواری و... طی 3 روز بعد از عمل ممنوع می باشد. دلیل این امر احتمال خونریزی محل کاشت مو و مشکلاتی که تعریق سر ایجاد می نماید می باشد.علاوه بر این انجام این گونه فعالیت ها احتمال مشکلاتی همچون تورم سر را افزایش می دهد.

✔ طی دو روز بعد از انجام کاشت مو از خم و راست شدن های ناگهانی اجتناب شود.

✔ چنانچه محل کاشت دچار خونریزی شد با مشورت پزشک می توان از باند استریل به مدت 5 الی 10 دقیقه بر روی محل خونریزی استفاده نمود. فشار وارده بر روی محل می بایست بسیار کم باشد تا فوبوکول ها دچار آسیب نشوند.

✔ در صورت تورم و درد می توان از کمپرسور یخ به مدت نهایتا 10 دقیقه بر روی سر استفاده نمود. البته یخ را می بایست به صورت غیر مستقیم (استفاده از گاز پانسمان بر روی سر و قرار دادن یخ  بر روی آن ) استفاده نمود.

✔ احتمال تورم در محل کاشت و یا پیشانی پس از انجام کاشت مو زیاد می باشد که معمولا این تورم بدون درد می باشد و با گذشت 72 ساعت از بین می رود. در صورت هرگونه مشکل در این زمینه می توانید با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.

✔ نحوه خوابیدن در روند کاشت مو پس از عمل بسیار مهم می باشد. به منظور انجام این کار می بایست چند بالشت را در زیر سر خود قرار دهید تا سر شما بالاتر از بدن قرار گیرد. علاوه بر این بهتر است محل کاشت مو برخوردی را بالشت نداشته باشد.

✔ عدم شست و شو سر و یا استفاده از شانه در محل انجام پیوند مو به مدت 2 روز بعد از عمل. پس از این مدت زمان به منظور استحمام می توانید شامپوی مخصوص تجویز شده را توسط پزشک را به آرامی در محل مورد نظر ریخته و محل مورد نظر را شست و شو دهید. همچنین دمای آب برای استحمام می بایست خنک باشد.

✔ عدم کشیدن حوله بر روی محل کاشت. جهت خشک کردن سر می توانید به آرامی حوله را با ضربات مستقیم خشک نمایید.همچنین چنانچه قصد خشک کردن مو با سشوار را دارید تا 5 روز پس از انجام کاشت مو می بایست از باد سرد آن استفاده نمایید.

✔ زخم های ایجاد شده در سر با گذشت مدت زمان کوتاهی از بین خواهد رفت و کندن و دست کاری آن ها سبب آسیب به فولیکول های کاشته شده می شود.

✔ استفاده از داروی روگین به مدت 4 روز پس از انجام کاشت مو ممنوع می باشد.

✔ عدم شنا به مدت یک هفته بعد از جراحی


در پایان نکته ای که مطرح است این است که موارد مطرح شده کلیاتی است که در بیشتر روش های کاشت مو می بایست به آن ها دقت شود. ممکن است پزشک شما بر اساس نوع و روش کاشت مو دیگر نکات را به شما یادآوری نمایند که می بایست به دقت انجام گیرند.


مزوتراپی بعد از کاشت مو
مزوتراپی بعد از کاشت مو
مزوتراپی بعد از کاشت مویک روش مراقبتیست که قبل از پیوند و بعد از دوره نقاهت اعمال می شود؛ این روش به منظور اطمینان از ضخیم شدن تارهای مو و بهبود کیفیت مو قبل از فرآیند کاشت انجام می شود.
آیا بعد از کاشت ابرو می توان آن را اصلاح کرد؟
آیا بعد از کاشت ابرو می توان آن را اصلاح کرد؟
ابروهای کاشته شده مانند موهای پشت سر رشد می کنند، باید عادت کنید که آنها را گاه به گاه کوتاه کرده و مرتب نگه دارید، پس از رشد ابروهای کاشته شده و اصلاح مداوم آنها به مرور زمان ویژگی های ابروها را گرفته و رشدشان بیش از اندازه نخواهد بود.
رنگ کردن ابرو بعد از کاشت
رنگ کردن ابرو بعد از کاشت
برای رنگ کردن ابرو بعد از کاشت به دلیل اینکه ریشه های ابروی منتقل شده پس از کاشت کاملاً حساس هستند، قرارگیری آنها در معرض محصولات شیمیایی مانند رنگ می تواند مضر باشد. بنابراین برای جلوگیری از آسیب این مواد شیمیایی و رنگ به ریشه مو بهتر است کمی صبور باشید تا بتوانید از هر رنگی که می خواهید روی ابروهایتان استفاده کنید.
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید