تاثیر DHT بر ریزش مو چگونه است؟

 

به دلایل مختلفی افراد دچار ریزش مو می شوند که معمولا با افزایش سن از سی سالگی به طور قابل ملاحظه ای در آقایان و بانوان مشاهده می شود. همانطور که دلایل ریزش مو مختلف هستند، حالت های ریزش مو نیز از هم تفارت دارند و از کم پشتی های خفیف تا طاسی کامل سر را شامل می شوند. تاثیر DHT بر ریزش مو همانند تاثیر هورمون های زنانه می باشد و در کنار افزایش سن، تغذیه، بیماری یا استرس میتواند منجر به ریزش مو شود. دسته بندی کلی انواع ریزش مو عبارتند از :

•         تلوژن افلوویم، ریزش موقت و متداول مو پس از استرس یا شوک ناگهانی

•         عوارض جانبی دارو ها، مانند داروهای شیمی درمانی

•         بیماری های جسمی، تیروئید، مشکلات هورمونی و سیفلیس

•         کچلی، عفونت قارچی پوست سر

•         انواع آلوپسی، ریزش تکه ای و سکه مانند موها

•         الگوی طاسی ارثی


DHT چیست؟

الگوی طاسی مردانه که به آن آلوپسی آندروژنیک نیز گفته می شود، یکی از مهمترین دلایلیست که مردان با افزایش سن موهای خود را از دست می دهند؛ زنان همچنین می توانند این نوع ریزش مو را تجربه کنند، اما بسیار کمتر اتفاق می افتد. باور پزشکان این است که هورمونهای جنسی در بدن مهمترین عامل زمینه ساز ریزش مو در مردان هستند؛ دی هیدروتستوسترون (DHT) یک آندروژن که هورمونی جنسی است و در ایجاد ویژگی های جنسی "مردانه" مانند موهای بدن نقش دارد، اما همچنین می تواند باعث ریزش سریعتر و زودتر موها شود.

DHT از تستوسترون گرفته شده که هورمونیاست که در زنان و مردان وجود دارد و DHT آندروژن هورمون هایی هستند که هنگام بلوغ به خصوصیات جنسی مردان کمک می کنند. با افزایش سن تستوسترون و DHT فواید دیگری برای بدن دارند، از جمله حفظ توده عضلانی کلی بدن و تقویت سلامت جنسی و باروری. مردان معمولاً تستوسترون بیشتری در بدن خود دارند؛ حدود 10 درصد تستوسترون در همه بزرگسالان با کمک آنزیمی به نام 5-آلفا ردوکتاز (5-AR) به DHT تبدیل می شود. هنگامی که این جریان آزادانه از طریق خون جریان می یابد، DHT می تواند به گیرنده های موجود در فولیکول های مو در پوست سر شما پیوند داده و باعث کوچک شدن آنها شود و توانایی پشتیبانی از موی سالم را نداشته باشند.


تاثیر DHT بر ریزش مو


کمبود DHT و الگوی طاسی مردانه

مقادیر بالای DHT می تواند خطر ابتلا به برخی شرایط را افزایش دهد، اما داشتن DHT بسیار کم نیز می تواند با رشد بلوغ مشکلاتی در رشد جنسی ایجاد کند؛ DHT کم ممکن است باعث تاخیر در شروع بلوغ برای همه جنسها شود؛ البته به نظر نمی رسد DHT کم روی زنان تأثیر زیادی داشته باشد، اما در مردان DHT کم ممکن است باعث شود:

•         رشد دیررس یا ناقص اندام های جنسی، مانند آلت تناسلی مرد یا بیضه ها

•         تغییر در توزیع چربی بدن، باعث ایجاد شرایطی مانند ژنیکوماستی می شود

•         افزایش خطر ابتلا به تومورهای پروستات تهاجمی

تمایل افراد به ریزش مو ژنتیکی است، به این معنی که در خانواده به آنها منتقل می شود؛ به عنوان مثال آقایانی که پدرشان الگوی طاسی مردانه را تجربه کند، به احتمال زیاد با افزایش سن الگوی طاسی مشابهی را مشاهده خواهند کرد و اگر الگوی طاسی مردانه داشته باشید، اثر کاهش فولیکول DHT بیشتر مشخص می شود.


تاثیر DHT بر روی ریزش مو

مو در همه جای بدن از ساختارهای زیر پوست معروف به فولیکول رشد می کند، که در اصل کپسول های ریزی هستند که هر کدام حاوی یک رشته مو می باشند. موهای موجود در یک فولیکول معمولاً یک چرخه رشد را طی می کنند که حدود دو تا شش سال طول می کشد؛ حتی اگر موهای خود را اصلاح کنید، همان موها مجددا از ریشه های موجود در فولیکول خارج می شوند. در پایان این چرخه، مو وارد مرحله ای می شود که به عنوان مرحله استراحت شناخته می شود و سرانجام چند ماه بعد ریزش می کند؛ سپس فولیکول موی جدیدی تولید می کند و چرخه دوباره آغاز می شود. مقادیر بالای آندروژن از جمله DHT، می تواند فولیکول های مو شما را کوچک کرده و همچنین این چرخه را کوتاه تر کند، همچنین موها به نظر نازک و شکننده تر می شوند و سریعتر می ریزد.

برخی از افراد براساس تغییرات ژن گیرنده آندروژن (AR) خود در معرض این اثرات DHT بر روی موهای سر هستند؛ گیرنده های آندروژن پروتئین هایی هستند که به هورمون هایی مانند تستوسترون و DHT اجازه می دهند به آنها متصل شوند، این فعالیت الزام آور معمولاً منجر به روند طبیعی هورمونی مانند رشد موی بدن می شود. اما تغییرات در ژن AR می تواند باعث کاهش آندروژن در فولیکول های پوست سر شما شود، بنابراین احتمال ریزش مو با الگوی مردانه را بیشتر می کند. بعد از ثابت شدن روند ریزش مو بر اثر افزایش DHT، یکی از راه های درمانی برای بازگرداندن دائمی موهای ریخته شده، کاشت موی طبیعی می باشد که موهای مقاوم در برابر ریزش و قابل رشد را به مناطق طاس یا کم پشت سر پیوند می کند.


کاشت موی طبیعی


نحوه کاهش DHT

روشهای درمانی بسیاری وجود دارد که به منظور کاهش سرعت الگوی طاسی مردانه با هدف قرار دادن خاص DHT انجام می شود. همچنین داروهای زیادی برای ریزش مو بر اثر DHT وجود دارد و بسیاری از آنها با هدف قرار دادن تولید این هورمون و اتصال گیرنده ها کار می کنند. دو نوع اصلی وجود دارد:

1-مسدود کننده ها: این داروها از اتصال DHT به گیرنده های 5-AR جلوگیری می کنند، از جمله آنهایی که در فولیکول های مو هستند و باعث می شوند DHT بتواند فولیکول ها را کوچک کند. فیناستراید از جمله این داروهاست که خوراکی و تنها با نسخه قابل خرید می باشد و تاییدیه FDA را از سال 1997 دارد.

2-بازدارنده ها: این داروها تولید DHT در بدن شما را کاهش می دهد.


ماینوکسیدیل نیز یکی دیگر از داروهای موضعی درمان ریزش مو می باشد که با گشاد کردن عروق محیطی به روانتر شدن جریان خون کمک می کند. بیوتین یک نوع ویتامین B طبیعیست که به تبدیل برخی از مواد غذایی و مایعات مصرفی به انرژی مورد استفاده بدن کمک می کند. بیوتین همچنین به تقویت و حفظ سطح کراتین، نوعی پروتئین موجود در مو، ناخن ها و پوست کمک می کند و علاوه بر مکمل خوراکی در زرده تخم مرغ، آجیل و غلات کامل نیز وجود دارد. پوست گیاه Pygeum و روغن دانه کدو تنبل از دیگر مسدودکننده های DHT هستند که بر روی الگوی طاسی مردانه نتیجه بخش بوده اند. مصرف کافئین و ویتامین های گروه B مانند B6 و B12 ممکن است به بازیابی موهای از دست رفته کمک نکنند اما می توانند با بهبود جریان جون به جلوگیری از ریزش مو و ضخیم کردن موهای شما کمک کنند.

بانک مو چیست؟
بانک مو چیست؟
بانک مو ناحیه ای است که از آن فولیکول های مو استخراج و جمع آوری شده و بعداً در مراحل کاشت مو کاشته می شود؛ این یک ناحیه معمولا در پشت سر بین گوش هاست.
مزوتراپی یا پی آر پی؟
مزوتراپی یا پی آر پی؟
تفاوت اساسی بین درمان پی آر پی و مزوتراپی در نوع سرم مورد استفاده در این روش های درمانی است. همانطور که گفته شد درمان PRP متکی به پلاسمای خون غنی شده از پلاکت بوده که مستقیماً در مناطق مشکل دار تزریق می شود. مزوتراپی نیز از اسید هیالورونیک و معجونی از آنزیم ها و مواد مغذی ساخته شده است.
آیا هایفوتراپی خطرناک است؟
آیا هایفوتراپی خطرناک است؟
در درمان هایفو پرتوهای سونوگرافی هیچ آسیبی به لایه های بالایی پوست یا پوست اطراف ناحیه درمان وارد نمی کند و بنابراین بدون شک ایمن است. هایفوتراپی نه تنها خطرناک نیست، بلکه متخصصان بسیاری در سراسر جهان و در کلینیک های معتبر روش هایفوتراپی را به عنوان بهترین و موثرترین روش جوانسازی می شناسند؛ برای سفت شدن پوست، هایفو یک جایگزین خوب ارائه می دهد که بدون درد، غیر تهاجمی و سریع است.
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید