تزریق بوتاکس

 

زیبایی صورت و بدن وجه جدا ناپذیر در تمامی انسان ها می باشد. این امر سبب شده است که امروزه راهکار های مختلفی جهت تحقق این موضوع ابدا شود تا با استفاده از آن ها بتوان فرد در بهترین حالت خود به نظر آید.


امروزه شاهد انواع مختلفی از درمان های زیبایی هستیم که با استفاده از روش های مختلف و به منظور رفع مشکلات زیبایی در نواحی مختلف صورت و بدن انجام می گیرد. یکی از پر طرفدارترین روش های زیبایی استفاده از تزریق بوتاکس می باشد.


بوتاکس چیست؟

نام بوتاکس در حقیقت اسم تجاری و عمومی سمی به نام بوتولینوم یا Botulinum Toxin می باشد. این محصول برای اولین بار در کشور آمریکا تولید و به منظور درمان زیبایی مورد استفاده قرار گرفت. سم موجود در این ماده از نوعی باکتری به نام کلستریدیوم بدست می آید که خاصیت آن تحریک سیستم عصبی و از کار انداختن آن می باشد. با تزریق این ماده در زیر پوست حرکت ماهیچه های ناحیه تزریقی از کار می افتد و بدین ترتیب انقباضات ماهیچه ها از بین می رود و سبب صاف شدن و رفع چین و چروک های سطح پوست می شود.


بنابراین تزریق بوتاکس روشی برای از بین بردن چین و چروک ها و جوانسازی صورت و بدن می باشد. البته از بوتاکس در بسیاری دیگر از درمان ها امروزه مورد استفاده قرار می گیرد.


انواع مدل های بوتاکس

امروزه بوتاکس در چهار نوع استاندارد دیسپورت ، مسپورت ، زئومین  و نرنوکس موجود و در مراکز زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد که در حقیقت این سه نوع نام های تجاری برند های کشور های مختلف می باشد. بیشتر تفاوت این سه نوع بوتاکس در قیمت آن ها بوده اما کیفیت ، کارایی و تاثیر تقریبا مشابهی دارند.


بوتاکس دیسپورت یا Dysport :ساخت کشور انگلستان می باشد و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و عموما از این نوع بوتاکس جهت رفع چین و چروک های نواحی صورت استفاده می گردد. در صورت تزریق و استفاده از دوز مناسب این نوع بوتاکس طی بازه زمانی 2 روز تا یک هفته پس از تزریق می توان شاهد تاثیرات مثبت آن بود.


بوتاکس مسپورت: نوع دیگر بوتاکس که در کشور ایران تولید می شود با نام تجاری مسپورت معروف است که به ایران بوتولینوم معروف می باشد. از این بوتاکس جهت درمان و یا پیشگیری چین و چروک های سطحی پوست استفاده می گردد. تفاوت کلی این محصول نسبت به دیسپورت در قیمت آن ها می باشد و به طور کلی هزینه تزریق بوتاکس مسپورت به مراتب ارزان تر از دیسپورت می باشد.


بوتاکس زئومین: همانند دو نوع دیگر بوتاکس معرفی شده این نوع بوتاکس نیز از کیفیت مناسب برخوردار است و به منظور رفع چین و چروک های صورت از ان استفاده می شود. تنها تفاوت این بوتاکس کشور تولید کننده آن یعنی آلمان می باشد.


نرنوکس: این مدل نام تجاری تولید کننده بوتاکس در کشور کره جنوبی می باشد و همچون سایر مدل ها دارای کیفیت مناسبی است.


البته امروزه شاهد انواع مدل های غیر رسمی ساخت کشور های مختلف از جمله چین هستیم که اکثر آن ها کیفیت مناسبی ندارد و جهت تزریق بوتاکس توصیه نمی شوند. تنها مدل های ذکر شده دارای استاندارد های لازم جهت انجام تزریق بوتاکس هستند که مجوز وزارت بهداشت در ایران را دارا می باشند.

تزریق بوتاکس


تزریق بوتاکس در چه مناطقی از بدن قابل انجام است؟

بهترین نقاط مورد استفاده برای تزریق بوتاکس صورت قسمت های بالای بینی از جمله محدوده اطراف چشم ، بین ابروها ، بالای بینی و همچنین خطوط ایجاد شده در قسمت پیشانی می باشد. علاوه بر این انجام تزریق بوتاکس به منظور درمان مشکلاتی همچون تعرق زیاد در زیر بغل ، کف دست و پا و... نیز قابل انجام است. با توجه به فلج نمودن سیستم عصبی در ناحیه تزریق استفاده از این ماده به منظور جلوگیری از فعالیت غدد تولید کننده عرق بدن صورت می گیرد.


بنابراین افرادی که دچار تعرق خارج از کنترل و بیش از حد در چنین نواحی از بدن خود هستند و یا افرادی همچون ورزشکاران به دلیل تعرق زیاد می توانند از روش تزریق بوتاکس جهت رفع این مشکل می توانند استفاده نمایند.


تزریق بوتاکس در اطراف چشم

مهم ترین دلیل استفاده از بوتاکس رفع چین و چروک های سطح پوست صورت می باشد. در مکان هایی همچون اطراف چشم ها با افزایش سن شادابی و جوانی جای خود را به چین و چروک ها خواهد داد. عدم تولید کلاژن به حد کافی در بدن سبب ایجاد چین و چروک ها می شود که یکی از بهترین راه ها جهت رفع این مشکل تزریق بوتاکس است. خطوط ایجاد شده در اطراف چشم با نام پنجه کلاغی معروف است که در هنگام خنده بیشتر خود را نشان می دهند. علاوه بر این به منظور ایجاد تقارن دو طرف صورت و پلک و ابروها می توان از تزریق بوتاکس استفاده نمود.


از دیگر نواحی صورت که می توان اقدام به تزریق بوتاکس نمود قسمت های زیر چشم به منظور کم کردن چین و چروک ، کاهش سیاهی و یا گودی در این ناحیه می باشد. البته می بایست به این نکته توجه کرد که تزریق بوتاکس راه حل درمان کامل گودی و سیاهی زیر چشم نبوده و تنها می توان از آن جهت کاهش این مشکلات استفاده نمود. جهت رفع مشکلات سیاهی و گودی زیر چشم می توان از روش های درمانی دیگر مانند تزریق ژل و یا سایر پر کننده ها بهره گرفت.


تزریق بوتاکس جهت رفع خطوط ایجاد شده بین ابرو و پیشانی

با انجام تزریق بوتاکس در این ناحیه از صورت سیستم عصبی این محل دچار فلجی خواهد شد و با این کار می توان اقدام به کاهش خط و خطوط ایجاد شده بر اثر افزایش سن در این ناحیه نمود. از بین بردن خطوط اخم در بین ابرو که به خط های 11 معروف می باشد ، بالا کشیده شدن یا لیفت سطحی ابروها و همچنین خطوط سطحی پیشانی از دیگر مزایایی است که می توان با استفاده از بوتاکس اقدام به کاهش آن ها نمود.


تزریق بوتاکس در نواحی بالای بینی و اطراف لب

به منظور رفع و یا کاهش خطوط ایجاد شده در ناحیه عضلات بینی که در هنگام علائم چندش و یا عدم علاقه از چیزی پدیدار می شود و یا به وجود آمدن خطوط بالا و پایین لب در هنگام لبخند می توان از بوتاکس استفاده نمود.


مزایای تزریق بوتاکس عبارتند از:

✔ جلوگیری از چین و چروک های سطحی پوست

✔ جوانسازی پوست

✔ روشی ایمن و بدون خطر در صورت انجام صحیح و اصولی

✔ کاهش میزان تعرق

✔ درمان بعضی بیماری های خاص

✔ و...

تزریق بوتاکس


معایب تزریق بوتاکس:

• اثر ماندگاری کوتاه و نیاز به تزریق مجدد ( ماندگاری 4 تا 6 ماه)

• ممنوعیت در انجام تزریق بوتاکس بیش از 2 بار در سال

• ایجاد واکنش های آلرژیک در بعضی افراد

• فلج شدن ناحیه تزریق و ناتوانی در انجام برخی واکنش های طبیعی مانند لبخند ، اخم و... که البته با کاهش اثر بوتاکس برطرف می شود.

• احتمال تداخل با برخی داروها ( مشورت با پزشک جهت این موضوع پیش از انجام تزریق بوتاکس الزامی می باشد)

• در صورت عدم استفاده از دوز صحیح و یا تزریق غیر اصولی احتمال ایجاد خطر وجود دارد ( ایجاد افتادگی پوست یا "پتوز") و به همین دلیل انجام این روش زیبایی می بایست تحت نظر پزشک متخصص صورت گیرد.

• ممنوعیت تزریق بوتاکس برای افراد باردار


نحوه انجام تزریق بوتاکس

انجام این روش زیبایی در کمتر از 10 دقیقه قابل انجام بوده و تزریق با استفاده از سوزن های بسیار طریق صورت می گیرد. عضله مورد نیاز جهت غیر فعال شدن سیستم عصبی در آن ناحیه توسط پزشک متخصص انتخاب و تزریق به صورت مستقیم در ناحیه مذکور انجام می شود. تزریق بوتاکس نیاز به انجام بی حسی نداشته و انجام آن درد مختصری خواهد داشت.


مراقبت های قبل و بعد تزریق بوتاکس

فرد متقاضی پیش از انجام تزریق می بایست درباره کلیه مسائل این روش با پزشک متخصص مشورت شود و در صورت مصرف داروهای خاص پزشک خود را در جریان قرار دهد.استفاده از برخی داروها همچون آسپیرین و یا ایبوبروفن پیش از تزریق بوتاک سممنوع می باشد.


پس از تزریق بوتاکس صورت فرد می بایست از خم کردن و یا در حالت افقی قرار دادن سر خود (خوابیدن) به مدت 6 ساعت خودداری نموده همچنین از تماس با محل تزریق اجتناب شود. به مدت یک روز پس از تزریق میزان انجام فعالیت های بدنی می بایست به حداقل برسد و از مصرف موادی همچون لایه بردارها جلوگیری به عمل آید.


قیمت تزریق بوتاکس

به منظور اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس می بایست پیش از هرچیز درباره نوع بوتاکس و کشور سازنده آن اطلاعات کافی داشت. برند آمریکایی بوتاکس گران ترین نوع بوتاکس می باشد که در ایران از آن استفاده نمی شود. بوتاکس دیسپور که ساخت کشور انگلیس می باشد از قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع مدل های موجود در کشور ایران برخوردار است که استفاده از آن منجر به افزایش قیمت تزریق بوتاکس می شود. محبوب ترین نوع بوتاکس مورد استفاده در ایران نرنوکس و مسپورت می باشد که از نظر کارایی و قیمت قابل قبول می باشند. جهت اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس می توانید با کارشناسان کلینیک زیبایی آرشیدا در ارتباط باشید.


در پایان انتخاب کلینیک معتبر و پرشک متخصص به منظور انجام تزریق بوتاکس مهم ترین نکته برای عدم ایجاد هرگونه عارضه و همچنین تاثیر ایده آل می باشد. مشورت با پزشک متخصص به منظور دریافت تاییدیه جهت انجام این روش درمانی نیز الزامی می باشد.افرادی که بالای 20 سال سن دارند می توانند اقدام به انجام این روش نمایند اما بهترین سن جهت تزریق بوتاکس 25 سال به بعد می باشد.


اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید، لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید

مراقبت های بعد از کاشت ابرو
مراقبت های بعد از کاشت ابرو
ابرو نقش مهمی در زیبایی چهره افراد دارد و بروز هرگونه مشکل از جمله ریزش و یا کم پشتی آن سبب تغییرات ناخوشایندی در چهره افراد می شود. روش های مختلفی تا به امروز برای پیشگیری از ریزش مو ابرو و یا رفع کم پشتی آن به وجود آمده است که از بهترین متد های درمانی می توان به کاشت ابرو اشاره کرد.
لیزر الکساندرایت
لیزر الکساندرایت
لیزر الکساندرایت یک لیزر حالت جامد است که از کریستالی به نام الکساندرایت به عنوان منبع یا رسانه لیزر استفاده می کند. این لیزر یک سیستم لیزری تجاری برای کاربردهای پزشکی بوده و طیف وسیعی از دستگاه های لیزر الکساندرایت به منظور تمرکز بر مشکلات خاص پوستی طراحی شده اند.
آیا لیزر موهای زائد خطرناک است؟
آیا لیزر موهای زائد خطرناک است؟
یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد بدن ، استفاده از روش لیزر موهای زائد می باشد.امروزه با توجه به مزیت های فوق العاده ای که با استفاده از دستگاه های جدید می توان تجربه نمود ، این روش از پرطرفدارترین روش های درمانی و زیبایی محسوب می شود.اما آنچه که مطرح است و ممکن است برای بسیاری از افراد سوال باشد عوارض و خطرات لیزر موهای زائد می باشد.